Strona
główna
Kościół Księża Patroni Historia
Parafii
Nabożeństwa Ogłoszenia
stałe
Ogłoszenia
parafialne
Intencje
mszalne
Dróżki
Różańcowe
Galeria Kontakt
Matki Bożej Zielnej (2014-08-13)

15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia we wszystkich kościołach odprawiane są uroczyste msze, a w sanktuariach maryjnych są odpusty. W odrzykońskiej świątyni Msze św. będą odprawione jak w każdą niedzielę, a w czwartek wieczorem odwiedzimy naszych zmarłych na cmentarzu. Na Wigilię Wniebowzięcia - niech idą za Maryją do nieba. Zapraszamy.
Pięknym elementem uroczystości w tradycji ludowej jest obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów.
W wielu regionach Polski, między innymi na Sądecczyźnie północno-wschodniej, powszechne było łączenie Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z dożynkami. Wieziono wtedy wieńce do kościoła, na Pogórzu był zwyczaj, że uroczyście towarzyszyły im drużki i przydoni.

„Każda roślina i kwiat w sierpniu woła: - Zanieś mnie do kościoła!” – mówi powiedzenie. Na Matki Boskiej Zielnej szykujemy bukiety z ziół, zbóż, kwiatów i owoców, które dzięki poświęceniu zyskują moc wręcz magiczną. Chronią nasz dom przed piorunami, urokami i wszelkim złem, nasze zbiory – przed szkodnikami czy gradem, a ziarnom siewnym i zwierzętom gospodarczym dają siłę i zapewniają sprzyjający los…

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone w Kościele Katolickim już od VII wieku. Tradycja ludowa nadała mu nazwę Matki Boskiej Zielnej, ponieważ tego dnia święci się bukiety ziół i innych roślin. Zwyczaj jest głęboko chrześcijański, choć jak cała obrzędowość ludowa, wywodzi się z bardzo odległej tradycji. U Słowian przedchrześcijańskich istniało bowiem święto połączone ze składaniem ofiar z płodów ziemi bóstwom urodzaju. Drugie źródło bije z tradycji grecko-rzymskiej, czyli z czasów antycznych. W sierpniu było bowiem obchodzone święto bogini Diany, która prócz tego, że jest patronką polowań i dzikich zwierząt, jest też patronką pól i lasów. I jej również składano ofiary z roślin.
Zatem Święto Matki Boskiej Zielnej korzeniami sięga czasów pogańskich, ale od wieków jest świętem chrześcijańskim. Występuje nie tylko w Polsce, w innych krajach europejskich też. I różnie jest nazywane, czasem Matki Boskiej Korzennej, czasem Matki Boskiej Żytniej.

Kiedy ksiądz poświęcił bukiet, nabierał on szczególnej mocy. Trochę czarodziejskiej, wręcz magicznej. Powszechnie zioła z bukietu były używane do leczenia, czyli dziurawiec na brzuch, wrotycz na robaki i tak dalej. Ale w ogóle cały bukiet miał cudowne właściwości.
Zaraz po przyjściu z kościoła z zielem trzy razy obchodzono chałupę dookoła. Zabezpieczało to dom przed piorunem, pożarem i po prostu wszelkim złem. Potem na chwilę lub nawet na trzy dni wsadzano go w zagony kapusty, dzięki czemu miała ładnie rosnąć, robaki się jej nie chwytały, unikała zniszczeń od gradu i wszelkich złych skutków zjawisk atmosferycznych. To wciąż jest kultywowane na Sądecczyźnie. Potem zanoszono bukiet do domu i przechowywano starannie za obrazem lub na strychu, ponieważ to najlepsze miejsce do suszenia ziół.
Wiązanka zielna chroniła dom przed wszelkim złem. Kiedy szła burza, to wystawiano gromnicę święconą 2 lutego, ale też sypano nakruszonych ziół do ognia pod blachę, żeby wychodzący kominem dym chronił przed piorunem. Krowie po ocieleniu dawano wywar z rozkruszonych ziół ususzonego bukietu. Sypano okruszki na żarzące węgielki i okadzano krowę dookoła. Tak samo chore wymię. Jak wypędzano krowy pierwszy raz w roku na pastwisko, to również je okadzano. Podobnie drób, a zwłaszcza pisklaki wypuszczane z domu na trawkę. Dodawano zioła do ziarna siewnego, żeby plony były lepsze, zboże lepiej rosło i było chronione przed gradem czy szkodnikami.
Zioła poświęcone w dzień Matki Boskiej Zielnej chroniły też przed urokami, złym spojrzeniem. Pomagały umierającemu w łatwym skonaniu, więc wkładano je cierpiącemu pod poduszkę. Gdy zmarł, wsadzano odrobinę do trumny, pod głowę, aby spoczywał w pokoju. Ten zwyczaj został jednak zupełnie zapomniany. Badałam to w zeszłym roku i nikt go nie pamiętał, ale jest udokumentowany.


W Święto Matki Boskiej Zielnej w Małopolsce wciąż powszechny jest zwyczaj pielgrzymowania do Kalwarii Zebrzydowskiej, bardziej na wschodzie – do Kalwarii Pacławskiej. Od nas pielgrzymowano jednak głównie do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywa się wielkie widowisko religijne. Jest to uroczystość pogrzebu Matki Boskiej: idzie procesja z odpowiednimi śpiewami, niesiona jest leżąca figura Matki Boskiej, inscenizująca zaśnięcie Maryi, na końcu figura jest podnoszona jako symbol Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Piękna uroczystość, ludzie w strojach ludowych, panny w białych szatach i wiankach. To ma szczególną wymowę i barwną oprawę o charakterze ludowym.

Powrót
  
Zakładki
KRONIKA PRAC REMONTOWYCH
RADA PARAFIALNA - Konto bankowe parafii
Akcja Katolicka
Apostolat MARGARETKA
Apostolstwo Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci
Duchowa Adopcja
Dziewczęca Służba Maryjna
Gwardia Kościelna
Lektorzy i Ministranci
Ochotnicza Straż Pożarna
Odrzykońska Orkiestra Dęta
Parafialny Zespół Charytatywny >Caritas <
Radakcja STYGMATU
Róże Różańcowe
Ruch Apostolstwa Młodzieży
Ruch Pomocników Matki Koscioła
Siostry Służebniczki Starowiejskie
Skrzynka modlitewna
Transmisje na żywo
 
Linki
www.przemyska.pl
www.katolik.pl
www.opoka.org.pl
www.naszdziennik.pl

Dzisiaj jest: 29-03-2024

Admin  Code by Marcin Gerlach