Strona
główna
Kościół Księża Patroni Historia
Parafii
Nabożeństwa Ogłoszenia
stałe
Ogłoszenia
parafialne
Intencje
mszalne
Dróżki
Różańcowe
Galeria Kontakt
 Dróżki Różańcowe


Umierający kard. August Hlond pozostawiłswoim rodakom testament o zwycięstwie odniesionym przez Maryję. Mówił::"Nie traćcie nadziei. Nie traćcie nadziei. Lecz zwycięstwo, jeśli przyjdzie - będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny. W tej walce, która  się toczy między gromadą szatanów a Chrystusem, tych, którzy wierzą, że są wezwani, [Bóg] wezwie na głębię i będzie tak, jak chce sam Bóg". 

Prymas dodał jeszcze: "Walczcie z ufnością. Pod opieką błogosławionej Maryi Dziewicy pracujcie... Zwycięstwo wasze jest pewne. Niepokalana dopomoże wam do zwycięstwa". 

Maryjne Dróżki Różańcowe

       Podczas Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Odrzykoniu w 2003 roku ksiądz proboszcz prosił w modlitwie, by mogły w tutejszej parafii pod wezwaniem Królowej Różańca św. zaistnieć Dróżki Różańcowe. Wobec różnych wyzwań w parafii nie cierpiących zwłoki, sprawa ta była oddalana. Zjawił się jednak dobry człowiek sponsor - wielki czciciel Maryji, który zobowiązał się  do sfinansowania materiałów na wybudowanie 20 kapliczek. Reszta należała do parafian. W momencie składania ofiary na zakup materiałów na kapliczki  P.T. Fundator prosił ks. proboszcza Jana - pod przysięgą- aby nie wyjawiać jego nazwiska aż do jego śmierci.  Płaskorzeźby  20 tajemnic różańcowych do kapliczek zostały wykonane przez artystę rzeźbiarza Andrzeja Samborowskiego-Zajdla wg własnego projektu. Po uzyskaniu zgody na rozpoczęcie nowego nabożeństwa w parafii od naszego Metropolity Księdza Arcybiskupa JÓZEFA MICHALIKA oraz po poprawieniu i zatwierdzeniu projektu kapliczek przez ks. dyrektora z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Wacława Partykę - rozpoczęliśmy budowę. Mieszkańcy chętnie odstępowali swoje ogrody na lokalizacje kapliczek. Jednak na pewnym odcinku zabrakło połączenia centrum wioski Odrzykoń z przysiółkiem Podzamcze, na co od lat z utęsknieniem czekali wszyscy. Z pomocą przyszli właściciele pól leżących w tym własnie miejscu, którzy chętnie na ten zbożny cel uszczuplili swoje działki. Radni gminy Wojaszówka do której należy Odrzykoń na przedostatniej sesji w roku 2005 przyjęli w poczet dróg gminnych koncepcję wskazaną przez parafię.

        Mimo, że nie były jeszcze sfinalizowane sprawy drogowe, ale  mieliśmy już trasę, więc wyruszyliśmy  po niej z pierwszym nabożeństwem w wigilię Matki Bożej Zielnej,  czyli w dniu 14 sierpnia 2005 r. Na inauguracyjnym różańcu na dróżkach przyszło modlić się ponad 300 osób. Mówiło sie wówczas tak: Kiedy dokończymy temat  drogi, udrożnimy ją , to  powstanie nowa droga na mapie regionu,  łącząca obszar Podzamcza,  Czarnorzek  z centrum Odrzykonia i Urzędem Gminy. Wrócimy  do dawnego traktu naszych pradziadów, którzy przejeżdżali z Zamku Odrzykońskiego  do wsi drogą nazywaną przez nich " Na Strzelca".  Tak też została nazwana przez Urząd Gminy,  w czasie gdy wprowadzano nazewnictwo ulic w wiosce Odrzykoń. Ulica  , która kiedyś była, a dziś została udrożniona  jako - także "Na Strzelca" - dzięki różańcowi, czyli dzięki Matce Najświętszej będzie świadectwem wiary obecnego pokolenia. Nie zapominajmy, że Patronką Odrzykonia jest Maryja Królowa Różańca  św. Taką Patronkę wybrali  sobie przed  wiekami mieszkańcy Odrzykonia.  Dziś wyraźnie widać, że Maryja chciała tego nabożeństwa i choć po trudach, ale krok po kroku zbliżamy się do finału. Zaprosiliśmy już  Księdza Arcybiskupa Metropolitę Józefa Michalika aby poświęcił nową drogę i kapliczki przy niej się znajdujące. Odbyło się to  w dniu 4 lipca 2010 r.  r. Uroczystość ta połączona byłą  z obchodami   Złotego  Jubileuszu  Kapłaństwa ks. prałata profesora Marka Starowiejskiego.

    Od tamtego czasu organizujemy comiesięczne nabożeństwa Różańcowych Dróżek Odrzykońskich w ostatnie niedziele każdego miesiąca (od maja do października) po południu. 

   W ostatnich miesiącach 2008 r. sprawy drogowe posunęły się bardzo do przodu, głównie dzięki wsparciu Pana Marszałka Sejmiku Rzeszowskiego oraz wielkiemu zaangażowaniu się w temat Radnych Gminy Wojaszówka i osobiście Panów: wójta Stanisława    Blicharczyka i sołtysa Jana Krygowskiego. Badania geologiczne ofiarowanego na drogę terenu od kapliczki Zmartwychwstania do kapliczki Zesłania Ducha św. stojącej przy ul. Kamienieckiego wykazały teren osuwiskowy. W związku z tym Rada Gminy podjęła uchwałę o wytyczeniu Dróżek po dawnej, zapomnianej drodze "Na Strzelca". Tak więc od połowy 2009 roku mimo, że nie było jeszcze na tym odcinku zrobionej nawierzchni drogi- to z różańcem w dłoniach chodziliśmy  już krótszą trasą. W miesiącu październiku został ostatecznie wytyczony przez geodetów oczekiwany przez miesiące  odcinek drogi i zaraz wstępnie utwardzony. Tym samym pominęliśmy  niebezpieczną serpentynę na głównej szosie, po której chodziliśmy od początku Dróżek. 

      W Roku Pańskim 2010 , tuż przed samorządowymi wyborami niejako, ostatnim rzutem na taśmę , radni gminni na czele z b. wójtem St. Blicharczykiem  dopięli swego i zaasfaltowali do końca ul. Na Strzelca, zwaną Ulicą Różańcową.

      Pielgrzymując od kapliczki do kapliczki oglądamy też cudowny krajobraz i prześliczną panoramę miasta Krosna. Przed ostatnią kapliczką przy kościółku św. Sebastiana Pelczara niedaleko zamku, kapłan udziela wszystkim pątnikom specjalnego błogosławieństwa. Przy ostatniej kapliczce czeka na pątników podstawiony autobus, który chętnych zabiera do Odrzykonia, Korczyny i Krosna. Oczywiście każdy może wrócić do siebie pieszo, dla zdrowia.

     Niewiele takich dróżek z czterema częściami różańca znajduje się w naszym podkarpackim województwie, zapraszamy więc wszystkich  na te nabożeństwa - a szczególnie czcicieli Matki Najświętszej, która tak bardzo w objawieniach prosiła, aby się  modlić  na różańcu. Modlimy się w intencji Kościoła w Polsce, w intencji Ojczyzny, parafii, o zmniejszenie bezrobocia, za chorych i za ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej,  za dusze w czyścu cierpiące , a także w prywatnych intencjach pątników.

     Zapraszamy do tej wspólnej modlitwy różańcowej w plenerze w każdą ostatnią niedzielę miesiąca od maja do października. Nabożeństwo rozpoczyna się Mszą św. o godz.  16.00.

- Dziś - kiedy P.T. Fundator już nie żyje- możemy , a nawet powinniśmy wyjawić Jego personalia. Tak więc fundatorem kapliczek odrzykońskich jest ks. prałat Stanisław Władyka. Niech Pan Jezus wynagrodzi Mu niebem za Jego dobre serce i miłość do Matki Najświętszej.

Plan wszystkich Dróżek jest następujący: (od maja do października)

- Msza św. o godzinie 16.00

- po Mszy św.  wyjście z koscioła parafialnego 

Trasa o długości około 4 km. wiedzie przez bardzo malowniczy krajobraz do Zamku Odrzykońskiego. Czas pielgrzymki różańcowej wynosi około 2 godziny. Idąc odmawiamy  cztery części różańca, co dla niektórych jest wielkim przeżyciem, bo dotąd nigdy w jednym dniu tyle nie odmówili.  Spod Zamku autokar podwozi pielgrzymów pod kościół w Odrzykoniu.

  Zapraszamy serdecznie do wspólnej modlitwy. Ewentualne pytania można kierować na telefon 13-43 117 70.

Duszpasterze

Galerie zdjęć:
 1. Kwietniowe Dróżki Matki Bożej (2017-04-30)
 2. Styczniowe Dróżki 2017 (2017-01-30)
 3. Sierpniowe Dróżki Matki Bożej (2016-08-29)
 4. Dróżki Matki Bożej (2015-09-28)
 5. Dróżki Matki Bożej (2014-10-06)
 6. Dróżki Maryjne we wrześniu (2013-09-29)
 7. Maryjne Dróżki Kwietniowe (2013-04-28)
 8. Dróżki Maryjne ostatnie 2012 (2012-12-30)
 9. Wrześniowe Dróżki 2012 (2012-09-30)
 10. Kwietniowe Dróżki 2012 (2012-04-29)
 11. Dróżki Różańcowe w VI rocznicę odejścia do Pana (2011-04-02)
 12. Dróżki Różańcowe w lutym Anno Domini 2011 (2011-02-27)
 13. Sierpniowe Dróżki (2010-08-29)
 14. Kwietniowe Dróżki Różańcowe (2010-04-26)
 15. Dróżki w V rocznicę odejścia Jana Pawła II (2010-03-28)
 16. Pierwsze Dróżki 2010 r. (2010-01-31)
 17. Dróżki - i droga gminna (2009-07-31)
 18. Dróżki Różańcowe - kwiecień 2009 (2009-04-26)
 19. Dróżki i Apele w IV w rocznicę śmierci Jana Pawła II (2009-04-02)
 20. Grudniowe, ostatnie w roku 2008 Dróżki Różańcowe (2009-01-03)
 21. Dróżki różańcowe (2008-10-26)
 22. Dróżki Różańcowe (2006-07-30)
  
Zakładki
KRONIKA PRAC REMONTOWYCH
RADA PARAFIALNA - Konto bankowe parafii
Akcja Katolicka
Apostolat MARGARETKA
Apostolstwo Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci
Duchowa Adopcja
Dziewczęca Służba Maryjna
Gwardia Kościelna
Lektorzy i Ministranci
Ochotnicza Straż Pożarna
Odrzykońska Orkiestra Dęta
Parafialny Zespół Charytatywny >Caritas <
Radakcja STYGMATU
Róże Różańcowe
Ruch Apostolstwa Młodzieży
Ruch Pomocników Matki Koscioła
Siostry Służebniczki Starowiejskie
Skrzynka modlitewna
Transmisje na żywo
 
Linki
www.przemyska.pl
www.katolik.pl
www.opoka.org.pl
www.naszdziennik.pl

Dzisiaj jest: 20-05-2024

Admin  Code by Marcin Gerlach