INFORMACJE - POSŁUGA DUSZPASTERSKA
Szczęść Boże! Witam bardzo serdecznie na internetowej stronie naszej parafii! Mam nadzieję, że poruszanie się w naszym wirtualnym świecie sprawi Wam wiele radości i satysfakcji. Z zapewnieniem pamięci modlitewnej serdecznie pozdrawia - ks. Proboszcz Krzysztof
Parafia św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Odrzykoniu liczy 2910 osoby. Aktualnie poza granicami kraju przebywa około 150 osób.
Odpusty parafialne Matki Bożej Różańcowej - I niedziela października
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej - 25 listopada
" Wszyscy powinniśmy odkryć przez wiarę prawdziwe oblicze parafii, czyli samą "Tajemnicę " Kościoła, który właśnie w niej istnieje i działa" - św. Jan P. II
Korzystając z możliwości jaką daje Internet, stworzono tę stronę, aby otworzyć jeszcze jedną formę współpracy z tymi, którzy szukają miłującej obecności Boga w swoim życiu i radości obcowania z Bogiem w parafii. Wszystkim, którzy oglądać będą te strony życzymy obfitości Bożych łask z nadzieją na jak najlepszą współpracę we wspólnej wędrówce do Ojczyzny niebieskiej.
Kancelaria Parafialna jest czynna codziennie przed i po Mszy św. z wyjątkiem niedziel i świąt. W nagłych wypadkach (np. pogrzeb) o każdej porze. Intencje mszalne można zamawiać w zakrystii codziennie przed lub po Mszy sw., bądź w kancelarii parafii. SPOWIEDŹ - podczas każdej Mszy św.; w pierwsze czwartki dla młodzieży; w pierwsze piątki dla dzieci i dorosłych o godz. 16.30.
NARZECZENI - zgłaszają się do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed planowanym ślubem. Termin ślubu należy ustalić z księdzem proboszczem jeszcze wcześniej. Metryka chrztu św. oraz świadectwo z USC do zawarcia małżeństwa ważne są trzy miesiące. Po raz trzeci zgłaszają się do kancelarii niedługo przed ślubem, celem omówienia liturgii sakramentu małżeństwa.
Dokumenty wymagane do zawarcia małżeństwa: metryka chrztu, świadectwo bierzmowania, świadectwa z katechezy przedmałżeńskiej , świadectwo z katechezy przedślubnej / z Poradni Rodzinnej/, świadectwo z USC, świadectwa z religii szkoły średniej i dokument tożsamości.
Lektura dla narzeczonych - czytaj poniżej tych ogłoszeń....
Chrzest św.
Rodzice ! Na początek ustalcie dwie rzeczy: primo: zdecydujcie konkretną datę Chrztu – najlepiej w jakąś niedzielę o 11.00. Chrzest może odbyć się również w sobotę na Mszy św. wieczornej. Termin ten należy ustalić z proboszczem parafii; secundo: chrzestnych. Jeśli chodzi o wydatki: trzeba mieć białe ubranko (lub taką szatkę) dla dzidziusia; świecę – dużą gromnicę, ew. krzyżyk lub coś innego na pamiątkę Chrztu. Uprzedzając Wasze pytanie – u nas ofiara jest naprawdę dobrowolna. Ślub Kościelny rodziców nie jest bezwzględnym warunkiem Chrztu dziecka. Bywa tak, że chrzest jest okazj do przyśpieszenia terminu zawarcia małżeństwa dla rodziców dziecka.
Pogrzeb chrześcijański Postanowienia: - W kancelarii zgłaszamy informacje o śmierci i ustalamy w pierwszej kolejności datę, godzinę i miejsce pogrzebu.
- Zapis w księdze zmarłych i przyjęcie pogrzebu dokonuje się na podstawie aktu zgonu z USC.
- Należy również przedstawić zaświadczenie, że zmarły przyjął przed śmiercią sakramenty święte.
Jeśli osoba przed śmiercią nie okazała żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni: - notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy, - osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej (w innych wypadkach kremacja jest dopuszczalna), - inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych. .............................................................................................
ŚWIETLICA PARAFIALNA - znajduje się w budynku starej plebanii, w częściowo odremontowanych pomieszczeniach.Młodzi ludzie mają do dyspozycji stół pinpongowy , gry, komputer,telewizor itp. W pomieszczeniach tych odbywają się stałe spotkania wszystkich grup parafialnych, a nade wszystko Dziewczęcej Służby Maryjnej w każdą sobotę i w niedzielę. Piecze nad świetlicą sprawuje miejscowy RAM- Ruch Apostolstwa Młodych. R ó ż a n i e c - w każdą środę pół godziny przed Mszą św. - w każdą niedzielę przed Mszą św. - w każdą niedzielę pół godziny przed sumą. - Różaniec Fatimski - FATIMA - w każdą I sobotę miesiąca po Mszy św. wieczornej. Nabożeństwo połączone z odczytywaniem próśb i podziękowań do Matki Bożej Różańcowej w czasie procesji po centrum parafii z Figurą Pani Fatimskiej. Figura przywieziona z Fatimy, ufundowana przez parafiankę Zofię Wac. - Zmiana tajemnic Żywego Różańca w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy sw. o godz. 9.30 dla dzieci, a po sumie dla starszych. - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP śpiewamy w każdą niedzielę przed Msza św. o godz. 7.30. - Nabożeństwo Modlitewne Stowarzyszenia Dobrej Śmierci w każdy czwartek - W listopadzie o godz. 17.30 odmawiamy różaniec za zmarłych z czytaniem > Wypominków . <
W OKRESIE WIELKIEGO POSTU
Gorzkie Żale:w niedziele o godz. 15.00 Droga Krzyżowa: w piątki dla dorosłych 0 16.30, w czwartki dla dzieci o godz. 16.30.
- W każdą środę odprawiamy Wieczystą Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Czytane są podziękowania i prośby przed ołtarzem Matki Najświętszej Nieustającej Pomocy. - W każdy piątek Wystawienie Najświętszego Sakramentu na godzinę przed Mszą św. i Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego / Koronka/.
Katechizm.
Pacierz i modlitwy katechizmowe są odmawiane w każdą niedzielę przed Mszą św. "Dla dzieci" o godz. 9.3o. Należą do nich m.in. Ojcze nasz, Zdrowaś Mario, Wierzę w Boga, 10 przykazań Bożych, 5 przykazań kościelnych, 2 przykazania miłości, 6 prawd wiary, 7 sakramentów św., 5 warunków do dobrej spowiedzi, Aniele Boży Stróżu mój. */* ŚWIĘTA NAKAZANE, POZA NIEDZIELĄ: Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 XII) Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 I) Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 I) Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 VIII) Uroczystość Wszystkich Świętych (1 XI) */* ABSTYNENCJA OD POKARMÓW MIĘSNYCH OBOWIĄZUJE W KAŻDY PIĄTEK ROKU, CHYBA, ŻE W TEN DZIEŃ WYPADA UROCZYSTOŚĆ; W ŚRODĘ POPIELCOWĄ I ZWYCZAJOWO W DZIEŃ WIGILII BOŻEGO NARODZENIA. ABSTYNENCJA OD POKARMÓW MIĘSNYCH OBOWIĄZUJE OD 14 ROKU ŻYCIA DO ŚMIERCI. Sakrament chorych - Odwiedziny obłożnie chorych w domach
W każdy pierwszy piątek miesiąca istnieje możliwość poproszenia kapłana z duszpasterska posługą sakramentalną do chorego na terenie parafii. Chorych zgłaszamy w zakrystii lub telefonicznie w tygodniu poprzedzającym pierwszy piątek. Chorych odwiedzamy z posługą sakramentalną w I piątki miesiąca w godzinach porannych. Osoby pragnące skorzystać z tej posługi zgłaszamy do Kancelarii Parafialnej lub w zakrystii. W nagłych przypadkach sakramentu chorych udzielamy na każde wezwanie. Odwiedzamy też chorych przed Świętami: Bożego Narodzenia i Wielkanocy. D R Ó Ż K I R Ó Ż A Ń C O W E
Postawiliśmy 20 kapliczek maryjnych od świątyni parafialnej w kierunku zamku odrzykońskiego /ok. 4km./do których pielgrzymujemy w każdą ostatnią niedzielę miesiąca odmawiając różaniec. W okresie wiosenno-letnim nabożeństwo rozpoczynamy Mszą św. o godz. 16.00; w okresie jesienno-zimowym o 13.30. Oczywiście w czasie nabożeństwa odmawiamy cztery części różańca idąc od kapliczki do kapliczki.Po zakończonym nabożeństwie obok Zamku Odrzykońskiego jest możliwość powrotu podstawionym autobusem do centrum Odrzykonia i Krosna.
Kapliczki posadowione są w malowniczej scenerii krajobrazu, z pięknymi, niepowtarzającymi się widokami z coraz wyżej położonej trasy. W Dróżkach bierze udział coraz większa liczba parafian oraz pielgrzymów spoza Odrzykonia. Po skończonym nabożeństwie obok zamku odrzykońskiego , po błogosławieństwie i modlitwach dla zyskania odpustu zupełnego - istnieje możliwość powrotu podstawionym autobusem do Odrzykonia, lub Krosna. Kto raz przyjdzie - na pewno już będzie chodzić zawsze. Wielu pątników wyprosiło już sporo łask od Pana Boga przez przyczynę Królowej Różańca św. W dniu 4. 07.2010 r. doszło do uroczystego poświęcenia przez Metropolitę Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika 20 maryjnych kapliczek różańcowych oraz nowej, gminnej drogi . Nowy, o długości prawie 1 kilometra odcinek drogi , musiał zaistnieć dla drożności Dróżek, aby połączyć drogę powiatową / Krosno - Lutcza / z drogą gminną / Odrzykoń - Frysztak/. - Od początku 2016 roku rozpoczęliśmy dyżury modlitewne podczas Dróżek i jest ustalony harmonogram według ulic na cały rok. I tak : Styczeń: Rejon I – ul. Wł. Jagiełły, ul. Krośnieńska,ul. Zapłocie i ul. Prof. Cebuli. Luty: Rejon II – ul. Armii Krajowej od nr domu 1 do 80 i ul. Skalickie. Marzec – Rejon III – ul. Armii Kr. Od nr domu 80 do końca, ul. Kręta, ul. Spokojna i ul. Piekło. Kwiecień – Rejon IV – ul. Białobrzeska, ul. Łęgowa,ul. Skrzyneckiego i ul. Konopnickiej. Maj – Rejon V - ul. Kazimierza Wielkiego, ul. Młynek, Osiedle Zawodzie. Czerwiec – Rejon VI – ul. Jana P. II, ul. Ks. E.Świątka i ul. Goszczyńskiego. Lipiec : Rejon VII - ul. Kamienickiego od nr domu 1 do 80, ul. Leszczyny, ul. Łąkowa. Sierpień: - Rejon VIII – ul. Kamienieckiego od nr domu 81 do końca, ul. Podzamcze i ul. Klemensa z Moskorzewa. Wrzesień – Rejon IX – ul. Ks. Panasia Październik – Rejon 10 – ul. Kościuszki, ul. Ehrenberga, ul. Rzeki i ul. Średnia. Listopad: - Rejon – XI – ul. Bierska, ul. Leśna i Na Strzelca / Różańcowa/
Grudzień – REJON XII – ul. Fredry, ul. Poręba, ul.Czarny Potok i ul. Piłsudskiego. Na te - jedyne w regionie Dróżki Różańcowe w czasie których odmawiamy jednego dnia cztery części różańca - serdecznie zapraszamy.
|