Strona
główna
Kościół Księża Patroni Historia
Parafii
Nabożeństwa Ogłoszenia
stałe
Ogłoszenia
parafialne
Intencje
mszalne
Dróżki
Różańcowe
Galeria Kontakt
 Gwardia Kościelna
      W roku 2006 w odrzykońskiej parafii powstała druga grupa straży do warty przy Bożym Grobie tzw. Gwardia Kościelna. Obok dotychczasowych strażaków stali przy Bożym Grobie, a w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego uczestniczyli w asyscie procesji wokół światyni. Po Rezurekcji obeszli wspólnie z orkiestrą i strażakami wokół kościoła i po odprowadzeniu kapłanów na plebanię odmaszerowali pod Dom Kultury. Jest to nowy, nieznany w tych stronach zwyczaj Gwardii Kościelnej w strojach przypominających czasy Księstwa Warszawskiego.
    Komendantem został wybrany Marcin Gerlach, który dowodzi 18 osobowym plutonem gwardzistów kościelnych. Corocznie wyjeżdżają na krajowe i wojewódzkie zgrupowania gwardzistów i turków, przywożąc stamtąd stosowne dyplomy. Poza uroczystościami wielkanocnymi uświetniają także inne święta jak 3 Maja i Święto Niepodległości 11 listopada.

  Po raz czwarty wystąpili  w galowych strojach w 2009 roku. Do tego roku gwardzistami byli  następujący chłopcy: Marcin Gerlach /komendant/ Piotr Szmyd /zastępca komendanta/, Krzysztof Szmyd, Bartłomiej Bączar, Paweł Mularczyk, Konrad Sanocki, Adrian Półchłopek, Przemysław Karaś, Dawid Mach, Marcin Jakubus, Bartłomiej Prokopik,  Kamil Sieniawski,  Krystian Muszyński, Tomasz Bardzik, Bartłomiej Lenart, Mateusz Kubas i Sławomir Kulpiński.
    Z roku na rok stają się coraz bardziej medialni i więcej oglądani przez parafian i gości świątecznych w Odrzykoniu. Komendantom i szeregowym gwardzistom wypada tylko pogratulować odwagi , zapału i wiary dla Jezusa Zmartwychwstałego, któremu na Wielkanoc stojąc na warcie i defilując  pokazową musztrą  oddają cześć . Z drugiej strony należy im się gorące podziękowanie za trud i wysiłek.
    Modlić się należy i tylko zanosić życzenie, aby w przyszłych latach jeszcze większa liczba  gwardzistów służyła Panu przy Bożym Grobie , a przy tym cieszyła oczy  uczestniczącym w nabożeństwach wiernych.


Zobacz także:


Powrót
  
Zakładki
KRONIKA PRAC REMONTOWYCH
RADA PARAFIALNA - Konto bankowe parafii
Akcja Katolicka
Apostolat MARGARETKA
Apostolstwo Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci
Duchowa Adopcja
Dziewczęca Służba Maryjna
Gwardia Kościelna
Lektorzy i Ministranci
Ochotnicza Straż Pożarna
Odrzykońska Orkiestra Dęta
Parafialny Zespół Charytatywny >Caritas <
Radakcja STYGMATU
Róże Różańcowe
Ruch Apostolstwa Młodzieży
Ruch Pomocników Matki Koscioła
Siostry Służebniczki Starowiejskie
Skrzynka modlitewna
Transmisje na żywo
 
Linki
www.przemyska.pl
www.katolik.pl
www.opoka.org.pl
www.naszdziennik.pl

Dzisiaj jest: 20-04-2024

Admin  Code by Marcin Gerlach