Strona
główna
Kościół Księża Patroni Historia
Parafii
Nabożeństwa Ogłoszenia
stałe
Ogłoszenia
parafialne
Intencje
mszalne
Dróżki
Różańcowe
Galeria Kontakt
 Ochotnicza Straż Pożarna
Powstanie Ochotniczej Straży Pożanej w Odrzykoniu datuje się na roku 1910r. Inicjatorem jej powołania był m.in. proboszcz parafii w Odrzykoniu ks. Ernest Józef Świątek oraz członkowie powstałej wcześniej orkiestry dętej (Towarzystwa Muzycznego Św. Cecylii). 

Członkami powstałej straży byli:
• Józef Szafran - naczelnik, 
• Piotr Blicharczyk, 
• Jan Typrowicz, 
• Paweł Nawrocki, 
• Wojciech Zych, 
• Jakub Nawrocki, 
• Franciszek Urbanek, 
• Józef Feruś, 
• Stanisław Guzek. 

Dzięki staraniom wójta Odrzykonia Piotra Folty w 1907r. został Odrzykoniowi przydzielony wóz strażacki z pompą. Działalnosć straży została przerwana na okres działań wojennych (I wojna swiatowa) z powodu powołania jej członków do wojska austryjackiego. Po zakończeniu wojny straż wznowiła swoją działalnosć. Z ofiarnosci mieszkańców Odrzykonia straż zakupuje sikawkę (1926r.), wóz strażacki (1928r.), okute drabiny, węże, hełmy, toporki, mundury i pasy.

7 kwietnia 1937r. strażacy biorą udział w gaszeniu największego pożaru na terenie Odrzykonia w którym spłonęło 28 budynków. Dzięki Stanisławowi Cebuli straż pożarna w Odrzykoniu otrzymuje motopompę. 

Wybuch II wojny swiatowej powoduje wstąpienie jej członków do dodziałów Armii Krajowej. Kolportażem prasy konspiracyjnej zajmował się m.in. Jan Urbanek, a w domu Urbanków funkcjonuje powielarnia, którą prowadził Stanisław Ferus-Dzikowski ps. "Orlik". 

8 sierpnia 1944r. strażacy biorą udział w gaszeniu płonącej wieży kościelnej, króra zapłonęła od ostrzału artyleryjskiego przez oddziały niemiecki. 
12 marca 1950r. mieszkańcy Odrzykonia podjęli decyzję o budowie domu ludowego z remizą strażacką, która ruszyła 7 lipca 1951r. W 1954r. jednostka wzbogaciła się o motopompę, sprzęt pożarniczy oraz samochód pochodzący z demobilu wojskowego. W 1966r. Zarząd OSP przyjmuje w szeregi swej organizacji strażackiej chór mieszany "Harmonia", a 13 czerwca 1968r. dochodzi do połączenia Zarządu OSP z Zarządem Orkiestry. 

W 1985r. OSP w Odrzykoniu obchodzi jubileusz 75-leica powstania i swej działalnosci. Z tej okacji otrzymała ufundowany przez społeczeństwo sztandar, a z Komendy Głównej Straży Pożarnej w Krosnie samochów bojowy Star266-GMB z motopompą wyposażeniem.

Ochotnicza Straż Pożarna z Odrzykonia w 1995r. została włączona decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gasniczego (KSRG). W chwili obecnej jednostka posiada 4 motopompy, 3 samochody, 4 boksy garażowe oraz dużą ilosć sprzętu przeciw pożarowego potrzebnego do akcji ratowniczych. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://odrzykon.webd.pl/


Zobacz także:


Powrót
  
Zakładki
KRONIKA PRAC REMONTOWYCH
RADA PARAFIALNA - Konto bankowe parafii
Akcja Katolicka
Apostolat MARGARETKA
Apostolstwo Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci
Duchowa Adopcja
Dziewczęca Służba Maryjna
Gwardia Kościelna
Lektorzy i Ministranci
Ochotnicza Straż Pożarna
Odrzykońska Orkiestra Dęta
Parafialny Zespół Charytatywny >Caritas <
Radakcja STYGMATU
Róże Różańcowe
Ruch Apostolstwa Młodzieży
Ruch Pomocników Matki Koscioła
Siostry Służebniczki Starowiejskie
Skrzynka modlitewna
Transmisje na żywo
 
Linki
www.przemyska.pl
www.katolik.pl
www.opoka.org.pl
www.naszdziennik.pl

Dzisiaj jest: 20-05-2024

Admin  Code by Marcin Gerlach